Přeskočit na obsah

Recenze účastnice Rózy: Výměna mládeže – Co je posvátné

  Velmi se mi líbí zázemí jurt kempu. Většinu dne trávím v přírodě, ale zároveň mám pohodlnou matraci a zázemí vnitřních prostor. Jediné, co bych ráda do příště změnila jsou velké teplotní rozdíly v jurtě v průběhu noci. Po zatopení v kamnech je v jurtě velké teplo. Jurta ale rychle chladne, takže pak v průběhu noci byla zase velká zima a tento proces se během noci několikrát opakoval vždy, když někdo zatopil.

  Velmi ráda bych vyzdvihla stravu, která nám byla zajištěna. Jídlo bylo veganské z místních surovin a velmi pestré. Paní kuchařka vymýšlela velmi lahodná a nápaditá jídla. Také jsem ocenila, že se zvládla vypořádat s mými mnoha alergiemi a i moje strava byla pestrá. Vyzdvihuji to, protože z mé zkušenosti to vůbec není standart a mám často problém s tím, že organizace není schopná mi zajistit kvalitní a pestrou stravu.

  Z celého programu mě nejvíce nadchl seminář budování komunity podle Scotta Pecka. Když jsem seminář začala s vědomím, že teď budu sedět 3 dny v jurtě a nic nedělat jen o něčem žvanit, byla jsem k semináři celkem skeptická. Ve skupině jsme se skoro neznali s měli jsme spolu vytvořit pravou komunitu. Představa, že to zvládneme mi přišla nereálná. Nicméně v průběhu procesu mi prostřednictvím ostatních účastníků začali vylézat na povrch různá moje témata, která si v životě řeším a sdílela jsem je s ostatními. Celý proces mi přišel jako takový urychlovač mých myšlenek. Jak už jsem říkala, o těch tématech jsem již věděla delší dobu, ale na dost z nich jsem zapomněla, nebo jsem je neuměla pojmenovat. Tento proces mi je ukázal všechny najednou a velmi jasně. Mám pocit, že moje sdílení a sdílení dalších lidí, kteří nemají takový problém s otevřeností, pomohlo, se otevřít i lidem, pro které to bylo opravdu těžké. Přišlo mi až neuvěřitelné jak přesně se mi v této skupině zobrazilo moje místo v běžné společnosti. Hodně věcí se mi tu vyjasnilo a je pro mě nyní lehčí dál s nimi pracovat.

  Trochu mě mrzel záměr organizátorů neříkat nám program delší dobu dopředu. Program jsme se dozvěděli buď ráno toho dne, nebo večer předchozího dne. Na jednu stranu bylo zajímavé nevědět, co mě čeká, ale raději bych se na program těšila dopředu a věděla, na které dny se můžu těšit víc a na které méně.

  Další velký „hightlight“ pobytu, kromě semináře budování komunit podle Scotta Pecka, měla byla potní chýše. Kvůli mým zdravotním problémům jsem se jí bohužel tak jako tak nemohla účastnit. Ale velmi jsem ocenila, že organizátoři měli připravený hodnotný náhradní program právě pro lidi, kteří se nechtěli nebo nemohli účastnit hlavního programu.

  V rámci večerního dobrovolného programu se několikrát uskutečnil hudební večer, kde organizátoři vytvořili opravdu krásnou atmosféru. Všichni jsme se mohli do tvoření společné hudby zapojit díky rumbakoulím, bubnům, atd. Já sama hraji na několik hudebních nástrojů a byla jsem opravdu příjemně překvapená, že jsme všechny hudební nástroje měli volně k dispozici po dobu celého pobytu, včetně kytar a fléten. Hojně jsem toho využívala o poledních pauzách.

  Program byl opravdu hojný, nicméně jsme o poledních pauzách měli i čas zajít se vykoupat do lomu či jít na procházku do lesa.

  Díky celému organizačnímu týmu i za skvělou komunikaci všech detailů v dostatečném předstihu před začátkem pobytu. Hodně mi pomohli i s tím, jak se do Vrábska co nejlépe dopravit. Ještě jednou děkuji a doporučuji všem lidem, kteří na sobě chtějí pracovat.

  ~ Róza, podzim 2023

  Spolufinancováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska představují názory a stanoviska autorek či autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Domu zahraniční spolupráce. Evropská unie ani poskytovatel grantu za ně nenesou odpovědnost.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *