Přeskočit na obsah

O nás

Vznikající ekovesnička Spoluzemě Vrábsko se nachází mezi Pískem a Příbramí v jižních Čechách vedle rybníků s volavkama a labutěma, ve Schwarzenberské krajině plné tlustých dubů podél cest, polí a smrkových monokultur.

Žije nás tu něco kolem 12-15 lidí a pár dětí. Jádrem je 12 členů – od ustanovujícího kruhu Společenství v březnu 2021. Většina z našich členů má vlastní projekty, něco tvoří nebo podniká.

Do budoucna bychom chtěli mít více členů, být taková malá ekovesnička. V první fázi teď vytváříme základ – bydlení, prostor, zahradu a ladíme vnitřní systém. Do jisté míry už máme svou stabilitu a v brzké době bychom rádi postupně uvítali další členy i rodiny s dětmi, kteří budou mít dost chuti a odvahy vkročit do neznáma a projekt rozvíjet. Zatím tu nejsou ubytovací kapacity v domech – vše musíme postupně společně vytvořit. Místo na enklávu maličkých domů by se ale našlo. Celkový potenciál obsahuje i stavební pozemek a také obytná podkroví, kde je nutná investice a rekonstrukce.

Náš příběh

Jiskry vize založení a vybudování ekovesničky, kterou nyní ve Vrábsku uskutečňujeme, vznikly zhruba někdy kolem roku 2016. Osudový plamínek vzplál na festivalu Soběsta(te)čnosti na Sklenářce v létě 2019. Během kruhu kolem tématu komunit a alternativního bydlení přišla Lucie, majitelka pozemků ve Vrábsku s tím, že má krásné místo a zve tam lidi k založení spolužití. Toho času to bylo jako med na mouchy, protože s měnícím se světem v mnohých z nás už přesně tahle touha – žít někde společně a smysluplně – byla dávno přezrálá a někteří jen čekali na takovou příležitost. Většina z nás už někde v komunitě žila nebo jsme se komunitami zabývali. Bok po boku stálo také zvědavé, pozemky hledající Zeměsouznění – první ekovesnice v Čechách, které nakonec našlo útočiště později v Pěčkovicích na západě Čech.

Na podzim 2019 jsme se začali zhruba ve dvaceti lidech scházet na pravidelné kruhy a spoluvytvářet ideu, vodítka, záměr, vizi a takové to všechno, co je pro spolužití potřeba, včetně slaďování se nás jako lidí. Kruhy byly vždy velká intenzita. Někteří už ale chtěli vše rovnou žít na vlastní kůži a tak se první “divočáci” se zimou přesunuli do domku, který měl sotva podlahy a voda tam fakt ještě netekla.

Od té doby se stabilizujeme. Někteří lidé odezněli, z předvařené komunitní polívky jsme v březnu 2021 založili společenství Spoluzemě Vrábsko o dvanácti zakládajících členech, zorganizovali první festiválek, pár potních chýší, pracovních víkendů, přivítali tu v létě 2022 dva dlouhodobé dobrovolníky skrze Evropský sbor solidarity. Aktuálně pracujeme na permakulturním plánu na osázení jedlého lesa a časem bude i jezírko. Rozšiřujeme zahradu, dílnu i počet obyvatel. V nejbližší době chceme vytvořit zázemí pro malé domky pro potenciálně příchozí i pro některé z nás.

Na jaře 2020 přišla doba kovidová a karanténa pomohla další vlně z nás se sem přesunout hopem. Pomalu jsme se zabydlovali, založili první záhony a vytvářeli své nové domovy. Situace se změnila i u posádky z Vila Flora – projektu v Praze, která jezdila zatím jen na pravidelné kruhy. Byla jim ukončena smlouva na vilu a v půlce prázdnin tu přistáli i s jejím obsahem, díky kterému se šmahem vytvořilo společné zázemí na statku a v sálku.

Prostor

Místo, které je aktuálně a do budoucna k dispozici pro naše působení, se skládá z několika na sebe navazujících pozemků, a jednoho odděleného. V současnosti jsou hlavními prostory pro bydlení a zázemí pro členy a jejich aktivity dvě takzvané ‘Enklávy’. Mezi nimi se rozkládá velká louka se zeleninovými a dalšími záhony a areál s jurtami. Celková plocha pozemků je kolem 9 ha. 

Využíváme dvě budovy – statek a domek. Na statku máme pár pokojíčků, mobilních domků a společné zázemí (sálek). Také velkou zahradu, kde si pěstujeme citelnou část jídelníčku. Mezi dvěma enklávami je veeelká louka a spřízněný areál Jurtcampu, pronajímaný přes letní sezonu veřejnosti na akce, tábory a workshopy. Na domku je poklidnější zázemí – tři pokojíčky a maringotky.

V interiéru se nachází kromě posezení u krbu výrobna raw dobrot a fermentů projektů Kombuchaman, Hynkovy Fermenty a FruityDay. Pak máme textilní dílnu s tkalcovskými stavy a šicími stroji. V neposlední řadě je podstatná dřevařská a kutilská dílna, v té větší najdete projekt Obydlo.

V našem společném prostoru lze najít potní chýši – na rovnodennost a slunovraty pořádáme pravidelné události. Užitková zahrada má několik dlouhých záhonů, kde pěstujeme základní zeleninu pro vlastní spotřebu. Ze zvířeny se tu dají dohledat slepice, indičtí běžci a kočky. Psy tolik nemusíme a vize významnějšího chování zvířat mezi námi není.