Přeskočit na obsah

FAQ o ESC dobrovolničení

…slovy dobrovolníka:

Co je to ESC?

Evropský sbor solidarity je program EU pro podporu mladých lidí, kteří se chtějí zapojit do solidárních činností v různých oblastech. Ty sahají od pomoci znevýhodněným osobám až po humanitární pomoc, mohou také napomáhat činnostem v oblasti zdraví a životního prostředí v celé EU i mimo ni.

Evropský sbor solidarity financuje dobrovolnickou činnost (včetně humanitární pomoci) a solidární projekty. Přihlásit se do něj mohou jednotlivci ve věku 18 až 30 let (35 let v případě humanitární pomoci) a organizace v EU a partnerských zemích.

Takže se na to všechno vztahuje grant od EU? 

Ano, hostitelská organizace dostává peníze na ubytování dobrovolníků. Dobrovolníci také dostávají peníze na stravu a kapesné, které by mělo pokrýt jejich individuální potřeby. V našem případě hostitelská organizace dostává grant na stravu a je zodpovědná za její zajištění, což je výhodné pro projekt i pro dobrovolníky. 

Jak se to tedy týká Vrábska? 

Dobrovolníci zde mají možnost naučit se žít udržitelným a zdravým způsobem. Což vede k ekologičtějšímu životnímu stylu a pomáhá životnímu prostředí. Dobrovolníci také svou prací pomáhají posunout komunitu na další úroveň. Dobrovolníci obvykle pracují 35 hodin týdně.

Jak tedy vypadá náš typický den? 

Obvykle se náš den skládá ze dvou bloků, z nichž každý trvá tři hodiny. Například ráno se během jednoho bloku věnujeme mozaice a během druhého se soustředíme na zahradu. Naše aktivity jsou různé a závisí na našich zájmech a potřebách komunity. Nicméně máme některé obvyklé úkoly, například každé pondělí začínáme den osobním rozvojem a končíme údržbou sociálních sítí. Pravidelně jsou pro nás také pořádány různé workshopy od fermentace po řezbářství.

Ale co přesně děláte?

Zde je seznam našich hlavních činností:

  • Výroba koberců
  • Péče o indické běžce
  • Zahradničení a sázení stromů
  • Výroba fermentů, jako je kimči a kombucha 
  • Výroba potravin, například jablečného pyré 
  • Výroba mozaiky 
  • Udržování sociálních médií 
  • Vaření na akcích
  • Výroba raw veganských sladkostí a dortů

Proč jste tady?

Samozřejmě kromě naší vůle pomáhat je to skvělá příležitost naučit se něco nového, udělat to něco dobrého pro Zemi a odpočinout si v životě a zamyslet se nad tím, co vlastně chceme. Zejména proto, že zde žijeme pomalý život a řídíme se svými potřebami. 

Stojí to za to?

Určitě! Můžete se toho tolik naučit, potkat spoustu skvělých lidí, objevit o sobě nové věci a prostě zažít dobrodružství svého života.