Přeskočit na obsah

Zkušenosti z projektu „ESC Project Creation Training“ v Sieben Linden

  Mezi 12. a 17. prosincem jsme se sešli v Sieben Linden, abychom se zúčastnili školicího kurzu Erasmus+ o programu European Solidarity Corps (ESC).

  Když se sejde 28 lidí z 11 různých zemí, může se stát cokoliv.

  Zasněžené odpolední procházky kolem Sieben Linden, inspirativní lidé s otevřeným srdcem, oddaní a zkušení facilitátoři, sauna a ochlazovací koupele v nedalekém zamrzlém jezírku, vyvážený denní program učení, pestré a zdravé vegetariánské jídlo. Což vyvolalo mnoho pocitů a emocí, jako je mimo jiné vděčnost, uznání, inspirace, vzrušení, radost, zábava a povzbuzení.

  Představte si, že máte všechny tyto zkušenosti a přitom je to financováno Evropskou unií. Ano, je to možné a náš příběh je tu, abychom to dokázali!

  Ne vše bylo viděno přes růžové brýle. Během debaty o světovém problému během polední přestávky nepřicházelo žádné řešení, místo toho přišlo na řadu prohlídka kompostového záchodu, známá také jako „prohlídka hoven“. Byla bez zápachu. Jakou úlevu toto zjištění přineslo!

  I přes únavu, smutek a někdy zdrcující socializaci mezi účastníky to stálo za to.

  Účelem tohoto školení je poskytnout informace, podporu a příležitosti k vytváření sítí pro Nestátní Neziskové Organizace (NNO nebo NGO anglicky), které zvažují vedení, hostování a vysílání mladých dobrovolníků nebo chtějí rozšířit svou nabídku dobrovolnictví. Naše sezení byla vysoce interaktivní, podporovaná třemi zkušenými facilitátory, kteří byli flexibilní a ochotně přizpůsobily rozvrh tak, aby se mohl zúčastnit potřeb, které vyvstaly během školení. Začali jsme sdílením našich očekávání, obav a super schopností, než jsme se ponořili do byrokratických aspektů ESC, jako je terminologie programu, projektování a rozpočtování. Každá nevládní organizace měla možnost se prezentovat a podělit se o to, co dělá a své budoucí projekty.

  Kromě technických aspektů tohoto školení byla sama o sobě obohacující příležitost zjišťovat a integrovat poznatky prostřednictvím menších a větších skupinových sezení. Třešničkou na dortu byly společné kruhy, chvíle ticha, reflexe a „rozhovory během procházek“.

  Někdo by se mohl divit, co ty kulturní rozdíly? A že jich bylo hodně! Přicházely v každém smíchu s každým zábavným nedorozuměním a hojnou různorodostí názorů. Brzy jsme si uvědomili, že jsme ve stejné situaci, v jaké se naši budoucí dobrovolníci ESC ocitnou, když přijedou do cizí země, budou spolu žít, sdílet prostory, jídlo a především zážitky související se životem. Tento koktejl by mohl být škodlivý, pokud by byl zneužit, nebo obohacující, pokud by byl smíchán dobře zamýšlenými jednotlivci s neotřelými nápady, otevřenou myslí a neustálými kruhy zpětné vazby. Jak se ukázalo.

  Toto je náš příběh a může být i váš…

  Podívejte se na Evropský portál pro mládež

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *